Blog Sylwii Ignatowskiej

Patchworkowe tondo “Milioner”

Patchwork’s Tondo “Millionaire”

W styczniu 2022 roku zgłosiłam się do szyciowej zabawy. Zadaniem było uszycie patchworkowego tondo. Technika dowolna, jedyny wymóg – musi być okrągłe.

In January 2022 I entered into a sewing game. The task was to sew a tondo. We could use any available technique as long as the end result was in the shape of a circle.

Pomysł super, jeszcze nigdy nie szyłam tondo. Od razu pomyślałam sobie, że mogłabym stworzyć pracę tylko ją pikując. Jakiś czas temu robiłam coś w tym stylu, w wyzwaniu Kim Lapacek “rytm i powtórzenia“.

I loved the idea. I have never sewed a tondo before. I immediately thought to myself that I could make something solely by quilting it. A while ago I sewed something in a similar style in the “rhythm and repetition” challenge by Kim Lapacek.

Uszyłam wtedy poduszki na siano dla królików, o których możecie poczytać tutaj.

Back then I sewed some pillows for my rabbits, which you can read about here.

Tym razem postanowiłam także wypikować mandalę tylko większą i kolorową.

This time I decided to quilt a mandala, only much bigger and much more colorful.

Projekt otrzymałam od Tamsamtam. Jestem jej zagorzałym fanem.

I got the pattern from Tamsamtam. I am a big fan of her.

Oczywiście mogłabym narysować sobie coś podobnego sama (mam taką nadzieję), ale jak twierdzi mój mąż -“po co wyważać otwarte drzwi”. Tamsamtam robi przecudne mandale i szkoda by było nie pokazywać jej projektów światu.

Of course, I could draw something similar for myself (at least I hope I can), butmy husband said – “why break into open doors”. Tamsamtam makes wonderful mandalas, and it would be a pity not to show her projects to the world.

Na tło wybrałam tkaninę w kolorze czarnym. To był ważny element w moim projekcie. Miał podkreślić kolory zastosowane w mandali.

I chose some black fabric for the background. It was a very important element in my project. It had to highlight the colors used in the mandala.

Zabawę zaczęłam od wydrukowania projektu. Następnie przerysowałam projekt na czarną tkaninę.

I started the fun by printing out the pattern. Then I copied the pattern on to the black fabric.

Gdy projekt był gotowy upięłam go na long-armie i zabrałam się do pikowania. Rozpoczęłam od środka mandali.

When the design was ready, I stretched it up on my long arm and started quilting. I started from the center of the mandala.

Aby nie zmazać sobie białego ołówka, pod ręce położyłam sobie duży kawałek przeźroczystej foli. Dzięki temu ołówek pozostał na tkaninie, a moje ręce łatwiej się przesuwały.

In order not to erase the white pencil marks, I put a large piece of clear plastic foil under my hands. As a result, the pencil remained on the fabric and my hands moved more easily.

Dzięki zdjęciom mogę pokazać Wam etapy powstawania mandali. Wszystko pikowane jest przeze mnie, nie mam żadnego modułu pikującego który robił by to za mnie. Myślę, że nawet jemu by się nie chciało.

Thanks to the photos I can show you the stages of quilting the mandala. Everything was quilted by me; I do not have any quilting module to do it for me. Even then I think the module would refuse to do it.

Mandala wypikowana.

The quilted mandala.

Wszystko super, tylko gdzie tu tondo? Od samego początku planowałam że moje dzieło będzie na ramie. Poprosiłam więc męża aby wyciął mi ze sklejki okrągłą ramkę. Okleiłam ją taśmą dwustronnie klejącą żeby łatwiej było naciągać gotowy quilt.

I am very pleased with the result. But where is my tondo? From the very beginning I had planned to stretch it onto a wooden frame. So, I asked my husband to cut a round frame from plywood for me. I put it on some double-sided adhesive tape to make it easier to stretch.

Przy mocowaniu quiltu do ramy pomagał mi mój syn.

My son helped me attach the quilt to the frame

Mandala skończona.

The mandala is finished.

Do stworzenia jej wykorzystałam 23 barwy, wbiłam 1407768 razy igłę w tkaninę i zużyłam ponad 6 kilometrów nici, zajęło mi to 100 godzin. Fajnie.

To create it I used 23 different colors, I stuck the needle in the fabric 1,407,768 times, and I used over 6 km of thread. It took me 100 hours to complete. Cool!!

  • Sylwia, 17 maja, 2022, 7:36 am

  Odpowiedz

  Podziwiam za cierpliwość i wytrzymałość w nadgarstkach! Pięknie się prezentuje

   • Syla, 17 maja, 2022, 7:42 am
   • Autor

   Odpowiedz

   Dziękuję. Przyznam się, że pod koniec miałam już dość, a nadgarstki faktycznie bolały.

  • Jolcia, 28 czerwca, 2022, 8:38 am

  Odpowiedz

  Mandala przecudnej urody! Sporo pracy wymagała. Ale… jak się lubi tego typu pracę, to przecież była wielka przyjemność! Bardzo mi się podoba, bardzo… Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.