Blog Sylwii Ignatowskiej

Liście

The leaves.

Prace na wystawę MTP Home Decor powolutku się pikują, dlatego dzisiaj opowiem o projekcie, który powstał w lutym 2013 roku.

Lately I was so busy working on my quilt that I am going to show on MPT Home Décor w Poznaniu ( International Trade Fair in Poznan) so there is a time to talk about something else. About my quilt that   I created in February 2013.

Zaczerpnięty z książki “quiled symphony” Glorii Loughman.

I found my inspiration in a very interesting book “quilted symphony” by Gloria Loughman.

W książce tej Gloria pokazuje jak przenieść swoją wyobraźnię o stopień wyżej. Jak stworzyć abstrakcyjny wzór z prozaicznych zdjęć i podzielić go na łatwe segmenty do szycia, tworząc niepowtarzalny quilt. Dodatkowo dołącza do książki kilka swoich projektów.

In that book Gloria gives step-by-step instruction how to take your imagination on higher level, to create a unique quilt. From that book you learn how to create an abstract design and then break down into easy segments to saw and embellish.

In that book she shows some of her projects.

Jeden z nich wykorzystałam.

I just used one of them 😊

Szyłam według instrukcji zawartych w książce.

I was sawing according to her instructions.

Super zabawa.

I had so much fun .

Dwa razy podchodziłam do projektu. Pierwszy uszyłam z tkanin batikowych, quilt okazał się koszmarny. Wylądował w śmietniku.

Because I am not a very good student, sI had to make it twice. The first quilt I saw using batiks and I just hated. That poor thing ended up in garbage can.

Drugi szyłam już z tkanin farbowanych przeze mnie i zdecydowanie był ładniejszy.

The next one I saw using my hand dyed fabrics and I liked it much better.

Dlatego nie będę opisywać wam jak powstawał ten obraz. Myślę że Gloria w swojej książce zrobiła to 100 razy lepiej. Ja za to pokażę już ukończony obrazek.

I am not going to “play Gloria” and teach you how to do it. She is hundred times better teacher than I am. I just show you my finished quilt.

Thank you Gloria 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.