Blog Sylwii Ignatowskiej

Papuga

Październik 2011.

Październik był bardzo twórczym okresem dla mnie. W tym miesiącu powstały aż trzy różne prace. O quilcie „Przeznaczenie” już pisałam, teraz opowiem o papudze.

Do stworzenia tej pracy zainspirowała mnie książka „Point, Click, Quilt!” Susan Brubaker Knapp. Autorka w swej książce zaprezentowała swe prace oraz udostępniła wzory. Wśród nich znalazły się także papugi, które bardzo mi się spodobały.

Ale jako, że nie przepadam za kopiowaniem prac, postanowiłam uszyć własną. Długo szukałam odpowiedniego zdjęcia w internecie, już prawie się poddałam, aż pewnego dnia zobaczyłam moją wymarzoną papugę.

Niewiele mam zdjęć, które pokazywałyby proces jej tworzenia. Zastosowałam dokładnie taką samą technikę jak w przypadku quiltu „Przeznaczenie”. Czyli projekt narysowany w programie Corela, wydruk na kalce technicznej, kopiowanie i wycinanie na flizelinie dwustronnie klejącej.

Następnie farbowanie ręczne tkanin, uwielbiam ten etap ponieważ za każdym razem gdy coś farbuję efekt zawsze mnie zaskakuje. Tak też było z tłem do papugi. Wyszło rewelacyjnie.

Potem było klejenie flizeliny do materiałów i wycinanie. Na końcu najważniejsze, układanie wyciętych części według określonej kolejności na tkaninie i przyklejanie żelazkiem.

Tym razem nie musiałam już męczyć się z wielkim żelazkiem, kupiłam sobie mikroskopijne żelazko do patchworku.

Nie do końca byłam z niego zadowolona ponieważ długo się nagrzewało i trzeba było chwilę przytrzymać go na tkaninie, żeby flizelina chwyciła, ale i tak bardzo usprawniło mi pracę.

Malutkie elementy układałam pod kalką za pomocą długiej pensety.

Dziób pomalowałam szarą farbką akrylową, to był eksperyment i wiem, że nie do końca mi wyszedł, ale nie dało się już tego cofnąć.

Przed pikowaniem papuga/kanapka została spięta z pianką oraz spodnim materiałem za pomocą agrafek.

Pikowanie podpatrzyłam u Susan, ale jako, że moje doświadczenie w tym było niewielkie, nie wyszło to tak jak zaplanowałam. Pierwsze koty za płoty. Doszyłam czarną ramkę, dzięki czemu, papuga prezentuje się o wiele lepiej.

Papuga
95/71 cm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.