Blog Sylwii Ignatowskiej

Projekt Quilting – Wyzwanie czwarte

Project Quilting- Fourth Challenge

Lubicie diamenty? Ja bardzo, ale niestety aż do dziś nie miałam żadnego. Jednak to się zmieniło dzięki czwartemu wyzwaniu Kim Lapacek pod tytułem “Wydobycie diamentów” o którym możecie poczytać tutaj.

Do you like diamonds? I like them very much, but unfortunately, I’ve never had any to this day. However this finally changed all thanks to Kim Lapacek’s Fourth Challenge- “Diamond Mining,” which you can read about here.

Pewnie zastanawiacie się jak udało mi się zdobyć swój pierwszy diament, chętnie Wam o tym opowiem.

You might be wondering how I was able to get my hands on my very first diamond, well, I am happy to tell you.

Dawno, dawno temu dostałam od Ani Sławińskiej kilka kartek papieru rozpuszczalnego w wodzie. Przez kilka lat papier ten leżał sobie głęboko ukryty w czeluściach mej szafy i czekał.

A long time ago I received a few sheets of water-soluble paper sheets from Ania Slawinska . For several years now this paper has remained hidden deep in the depths of my wardrobe, lying in wait.

Czekał i czekał, aż się doczekał. Po raz pierwszy użyłam go do stworzenia mojego pierwszego diamentu. Cóż za wyróżnienie, myślał papier.

It waited and waited. The first time I ever used it was to create my very first diamond. “What an honor,” thought the paper.

Wzięłam więc ten papier i ołówkiem, bardzo delikatnie, narysowałam projekt swojego diamentu. Gdy skończyłam papier był bardzo zadowolony. A to dopiero początek.

I took one sheet of this paper, and very delicately, drew the design of my diamond. When I was finished, I could tell that the paper was very pleased. But this was just the beginning.

Nałożyłam papier na tkaninę, a następnie wsadziłam wszystko do tamborka.

I placed the paper on some fabric and stretched it onto the hoop.

Gdy całość była dobrze naciągnięta na tamborku, zabrałam się za szycie ściegiem za igłą. Szyłam przez papier oraz tkaninę. Papier rozmyślał, teraz zostanę tu na stałe.

When the whole thing was stretched tight on the hoop, I started sewing by hand with a needle. I sewed through the paper and the fabric. The paper probably thought that it was going to stay there permanently.

Po skończeniu szycia przycięłam papier do wielkości mojego diamentu i poszłam go rozpuścić w wodzie. Papier nie był zadowolony.

After I finished sewing, I cut off the excess paper to the size of my diamond and went to dissolve the paper in some water. The paper was not pleased.

Bardzo długo się opierał, nim uległ.

It resisted for a pretty long time, before finally succumbing.

Na końcu odpłynął wraz z wodą do zlewu i tyle go widziałam. I tak się skończyła opowieść o papierze.

At the end it flowed with the water, down into the drain, and I never sew it again. This is where the story of the paper ends.

Ale to nie koniec. Przecież powstał diament.

But this is not the end yet. After all, a diamond was created.

Aby diament był jeszcze ładniejszy postanowiłam ozdobić go niebieskimi cyrkoniami.

To make my diamond even more beautiful, I decided to decorate it with blue cubic zirconia.

Jednak by sprostać czwartemu wyzwaniu musiałam coś uszyć. Tym razem postanowiłam, że będzie to etui na słuchawki, a ten piękny diament stanie się główną ozdobą.

However, to meet the requirements of the fourth challenge, I had to sew it. This time I thought it would be a good idea to make a case for my headphones, and this beautiful diamond will become the main ornament.

Następnie wykorzystałam tutorial “Circle Zip Earbud Pouch” Erin Erickson autorki bloga “Dog Under my Desk“.

I used the “Circle Zip Earbud Pouch” tutorial by Erin Erickson, who also hosts the “Dog Under My Desk” blog.

Nie będę opisywać poszczególnych etapów ponieważ Erin w swoim tutorialu zrobiła to bardzo szczegółowo. Po co więc powielać coś co jest już zrobione i to tak dobrze. Ale za pomocą zdjęć pokażę jak mój diament znalazł się na etui do słuchawek.

I will not be describing the individual steps of the entire process since Erin did this in her tutorial in great detail. So why duplicate something that is already done so well. With the help of some photos, I can show you how my diamond found its way onto the headphone case.

 1. Odpowiedz

  WOW! This is absolutely incredible! Thank you so much for sharing the story of how this was created!

   • Syla, 24 lutego, 2022, 11:40 am
   • Autor

   Odpowiedz

   Thank you

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.