Blog Sylwii Ignatowskiej

Drugie wyzwanie – Projekt Quilting

“Second Challenge – Project Quilting

Teraz co drugi tydzień będę zamęczać Was opisem wyzwań jakie wymyśla dla nas Kim Lapacek, a o których możecie poczytać tutaj.

Now, every other week, I will torment you by describing to you a new challenge that Kim Lapacek has invented for us, and you can read about them here.

Tym razem jest to “FUSSY CUT” czyli na nasze tzw. wybredne cięcie. Oznacza wyznaczenie i wycięcie na tkaninie wyróżnionego motywu. Często stosowane np. przy heksagonach.

This time this is ‘Fussy Cut”.  For us this would be the designation and cutting of a highlighted motif on our fabric. This is often used with hexagons.

Muszę się przyznać że nie wiedziałam co to za metoda. Ale Kim podała rewelacyjną stronę, gdzie wszystko jest jasno i dokładnie opisane.

I have to admit that I did not know what method this was. But Kim gave us a brilliant page, where everything is clearly and accurately explained.

Ponieważ lubię aby prace, które tworzę, miały jakieś zastosowanie i nie lądowały w szufladzie, postanowiłam uszyć poduszkę na igły.

Since I like the works that I create to have some sort of practical application and not sit in a drawer, I decided to make a pincushion.

Ale nie jest to taka zwykła poduszka. Zresztą sami zobaczycie.

However, this will not be an ordinary pincushion. You will see for yourself.

Oczywiście jest to eksperyment i może nie do końca się udać więc trzymajcie kciuki.

Of course, this is an experiment, and it may not be entirely successful, so keep your fingers crossed.

Najpierw musiałam znaleźć odpowiednią tkaninę. Nie było to łatwe ponieważ wzór miał być niewielki. Padło na materiał w kolorowe śnieżki.

First, I had to find the right fabric. This was not easy because the pattern needed to be small. My search landed on this fabric with colorful snowflakes.

Wymyśliłam sobie, że moja poduszeczka zrobiona będzie z heksagonów. Do tego celu użyłam odpowiednich linijek.

I figured out that my little pin cushion will be made of hexagons. For this purpose, I used appropriate templates. 

Wybrałam odpowiednie gwiazdki. Za pomocą linijek i ołówka odrysowałam je na lewej stronie materiału.

I picked up the right snowflakes. Using template and a pencil, drew them on the back side of the fabric.

Gdy wszystkie kawałki były już narysowane, wycięłam je.

When all the pieces were drawn, I cut them out.

Jestem bardzo oszczędna podczas cięcia swoich materiałów, a ta metoda to wyklucza. Nie przepadam za nią, chociaż wiem, że efekt końcowy zawsze jest fajny.

I am very economical while cutting fabric, but this method is not. I do not like it very much, although I know that the final effect is very cool.

Do wyciętych kawałków przyłożyłam papierowe heksagony i sfastrygowałam je.

I put paper hexagons on the cut pieces and sewed them with a basting stich.

Tak przygotowane części pozszywałam ze sobą w jedną całość.

I sewed all the parts together into one whole piece.

Na filmikach instruktażowych wydaje się to takie proste, a wcale takie nie jest. Trzeba być bardzo dokładnym.

This seems so simple in the tutorial videos, but it is not. You have to be very precise.

Prawie wyszło idealnie jak na moje początki. Marzy mi się uszycie takiej wielkiej kołdry wykonanej z różnych heksagonów, ale nie jestem pewna czy moje nerwy by to wytrzymały. Pewnie powstał by UFOK i straszył mnie nocami.

It turned out almost perfect, as good as it could for my novice venture into this method. I dream of sewing a big blanket, comprised of different hexagons, but I am not sure if my nerves are strong enough. I think it would probably end up as a UFO (Unfinished Object) and give me nightmares.

Gdy całość była gotowa doszyłam lamówkę dekoracyjną oraz lamówkę ze skosu. Dodałam wypełnienie bawełniane i przepikowałam ręcznie.

When the whole thing was ready, I sewed in a decorative trim and a bias trim. I added cotton filling and quilted by hand.

Następnie z podwójnego, grubego kartonu przygotowałam spód mojej poduszki. Okleiłam krawędzie taśmą malarską. Szaleństwo, ale mam w tym cel.

Then, from a double thick piece of cardboard, I prepared the bottom of my pincushion. I put painter’s tape around the edges. I know it sounds crazy but there is a purpose for it.

Tak przygotowany spód przykleiłam do tkaniny z której wcześniej wycinałam śnieżynki.

I glued the bottom onto the same fabric I had cut the snowflakes out of.

Przyszyłam spód do tasiemki ze skosu. Podczas szycia sukcesywnie wkładam do środka włókninę silikonową, która posłuży jako wypełnienie mojej poduszki.

I sewed that the bottom to the bias trim. While sewing, I gradually pushed in silicone filling which will serve as the stuffing in my little pillow.

Gdy poduszka była gotowa wybrałam szeroką, ozdobną gumkę, którą następnie przyszyłam do spodu mojej poduszki.

When my pincushion was ready, I chose a wide, decorative elastic band and stitched it to the bottom of my little pillow.

Gumka jest bardzo miękka w dotyku i dobrze przylega do ręki nie ściskając jej. I tak powstała moja poduszka, którą używać będę podczas pracy przy long-armie. Szpilki już nigdy nie wysypią się z pudełeczka podczas upinania materiału. Nie będę musiała je zbierać z podłogi.

The elastic is incredibly soft to the touch and adheres well to my arm without squeezing it. And that is how my little pincushion was created, and which will be used while working with my long-arm. Never again will pins fall out of the box while pinning fabric. I won’t have to pick them up off the floor anymore.

Hura. Jest idealna.

Hurray. It’s perfect.

 1. Odpowiedz

  Whoa! So cute!!! Interesting to see your process, too!!!

   • Syla, 24 stycznia, 2021, 8:41 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Thank you

  • Sally, 24 stycznia, 2021, 4:30 pm

  Odpowiedz

  Lovely!

   • Syla, 24 stycznia, 2021, 8:40 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Thank you

 2. Odpowiedz

  beautiful and practical! I’m really enjoying seeing what you come up with for each challenge.

   • Syla, 24 stycznia, 2021, 8:40 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Thank you so much. I have a great time.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.